Udane Szachowe Mistrzostwa Województwa Gmin Wiejskich
W niedzielę, 2 grudnia 2012r. w Górnie odbyły się Szachowe Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Gmin Wiejskich. Zawody te są częścią rozgrywek, które organizuje corocznie Podkarpackie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Rzeszowie w ramach Współzawodnictwa Sportowego Gmin Wiejskich – w tym roku już po raz 15.
W tym turnieju wystąpiła drużyna gminy Domaradz reprezentowana przez uczniów SP1, SP2, gimnazjalistów oraz absolwentów Gimnazjum w Golcowej. Szachiści z Golcowej zajęli w turnieju II miejsce i zostali wicemistrzami województwa nieznacznie przegrywając ze zwycięską drużyną gospodarzy, reprezentacją gminy Sokołów Małopolski.
Do Górna pojechała reprezentacja w składzie:
Zegar Anna kl. I - ZSE Brzozów
Ciuł Joanna kl. II - II LO Sanok
Kudła Artur kl. I - ZSE Brzozów
Trzciński Marcin kl. I - ZSE Brzozów
Pilch Artur kl. III - gimnazjum
Drabek Jan kl. II - gimnazjum
Szmyd Paweł kl. II - gimnazjum
Szmyd Marcin kl V – SP2
Suchorabski Piotr kl. VI - SP1
Więcek Wojciech kl. V – SP1
Rezerwa:
Gabriela Ciuł kl. I - gimnazjum
Dobosz Agnieszka kl. I – gimnazjum
W zawodach startowało 9 gmin. W turnieju należało wystawić drużynę złożoną z 10 zawodników. Graczami mogli być zawodnicy rocznika 1995 i młodsi. Reprezentacja gminy Domaradz pojechała na turniej z 12 zawodnikami. Podobnie i inne drużyny, wystawiając drużynę turniejową, przyjechały do Górna z zawodnikami rezerwowymi. Dla nich oraz dla opiekunów, organizatorzy, podobnie jak w roku ubiegłym, zaproponowali rozegranie turnieju towarzyskiego.
Nasi zawodnicy wystąpili w turnieju w trudnej roli faworyta, ponieważ przyszło im bronić mistrzowskiego tytułu zdobytego w roku ubiegłym. Zadanie to okazało się bardzo trudne. Od I rundy trwała zacięta walka o pierwsze miejsce pomiędzy 6 drużynami: Sokołowa Małopolskiego, Łańcuta, Domaradza, Grodziska Dolnego, Markowej i Wadowic Górnych. Po IV rundach stało się jasne, że o tytuł mistrzowski powalczy Łańcut, Domaradz i Sokołów Małopolski. W końcówce Domaradz zdobył przewagę 4 punktów nad Łańcutem, ale 2,5 pkt zabrakło aby znaleźć się na I miejscu.
Ostatecznie zwyciężyła gmina Sokołów Małopolski zdobywając 53,5 pkt, II miejsce uzyskała reprezentacja gminy Domaradz z dorobkiem 51 pkt, a III miejsce zajęła gmina Łańcut z 46 pkt.
Podsumowując turniej należy podkreślić, że z roku na rok rośnie poziom turnieju, a do zawodów przystępują szachiści coraz lepiej przygotowani. Niespodzianką w turnieju była drużyna z Wadowic Górnych. Ta drużyna, debiutując w turnieju, sprawiła wszystkim przeciwnikom sporo problemów. W jej składzie wystąpiła dziewczynka, która jest mistrzynią Polski do lat 10, a pozostali zawodnicy to szachiści z II, III lub IV kategorią szachową, co pomimo młodego wieku (7 z nich to dzieci z rocznika 2001-2004) świadczy o dużym doświadczeniu i wysokich umiejętnościach szachowych.
Jeszcze 3 lata temu zwycięzcy tego turnieju zdobywali 60 pkt w rywalizacji (jest to suma zdobytych punktów przez 10 zawodników z drużyny), a obecnie zwycięzcy uzyskali tylko 53,5 pkt, co oznacza, że więcej punktów zostało zdobytych przez pozostałe drużyny. Świadczy to o tym, że wyrównuje się poziom gry zawodników i jest on coraz wyższy. Widać to również po rankingach startujących graczy. W tym roku, na 64 startujących szachistów, było aż 42 graczy z II lub III kategorią szachową (w tym 1 zawodnik z I kategorią). Niewtajemniczonym należy się wyjaśnienie, że kategoria szachowa opisuje poziom umiejętności szachowych potwierdzony wynikami w turniejach szachowych i przyznaje je Polski Związek Szachowy. Najniższą kategorią jest kategoria V, wyższą jest IV, potem III, II, i I. Najwyższym tytułem jest tytuł arcymistrza. Zainteresowani znajdą bliższe informacje np. w Internecie.
W tym gronie najlepszych znajdują się i nasi szachiści. W reprezentacji naszej gminy znaleźli się gracze, którzy szachową karierę rozpoczęli w SP1 lub w SP2 w Golcowej i w ciągu następnych lat, startując w turniejach różnej rangi, pięli się w górę po drabinie szachowej kariery. Jan Drabek i Anna Zegar to gracze z II kategorią, Joanna Ciuł i Artur Pilch mają III kategorię, a pozostali zawodnicy zdobyli IV. Dzięki dobrym wynikom na turnieju, trzech naszych szachistów w Górnie uzyskało kategorię wyższą: Artur Kudła i Paweł Szmyd zdobyli III, a Marcin Trzciński wypełnił normę na IV kategorię.
Większość szachistów reprezentujących gminy to zawodnicy klubów szachowych działających w gminach, np.: "Skoczek" Sędziszów Małopolski, LKS "Orzeł" Wysoka Łańcucka, KGL "Szarotka" Wadowice Górne, LKS "Markovia" Markowa. Z tej to przyczyny nasi gracze, którzy grę szachową poznają i doskonalą w szkole na zajęciach kółek szachowych, nie mieli łatwej gry i musieli w ten turniej włożyć sporo wysiłku umysłowego.
Wszyscy nasi gracze zaliczyli udany występ i mają za sobą kilka udanych partii z trudnymi przeciwnikami. Jak zwykle wysoką formę pokazali najstarsi zawodnicy, którzy, pomimo rozstania z gimnazjum, z szachami jeszcze się nie rozstali. Udany występ zaliczył Marcin Trzciński, który mając V kategorię szachową. potrafił wygrywać z wyżej notowanymi graczami i zdobył 5 pkt. Na uwagę zasługuje postawa najmłodszych szachistów: Marcina Szmyda, Wojtka Więcka i Piotrka Suchorabskiego, którym los przydzielił w pierwszych rundach dużo lepszych przeciwników. Piotrek zdobył 4,5 pkt za każdym razem wygrywając lub remisując z graczami z III kategorią. Marcin i Wojtek w pierwszych kojarzeniach trafili również na szachistów z wyższymi rankingami z Łańcuta, Wadowic i Sokołowa. Najtrudniejszą rolę miał jak zwykle lider golcowskiej drużyny Janek Drabek, który od początku grał z najlepszymi graczami turnieju i aż w 6 rundach grał z szachistami z Sokołowa, na co dzień graczami klubu KS Górnovia Górno. W klasyfikacji indywidualnej Janek Drabek zajął 5, a gimnazjalista Artur Pilch 7 miejsce na 64 graczy turnieju.
Gratulując naszym reprezentantom udanego występu życzymy formy w następnych turniejach.
Galeria
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2012-12-04 |
Data publikacji: | 2012-12-04 |
Osoba sporządzająca dokument: | Franciszek Zając |
Osoba wprowadzająca dokument: | Katarzyna Kielnar |
Liczba odwiedzin: | 5707 |